SRU8043-330Y
DigiKey Part Number
118-SRU8043-330YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU8043-330YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU8043-330YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-330Y
Description
FIXED IND 33UH 1.7A 100 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 100mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU8043-330Y Models
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A