SRU8043-100Y
DigiKey Part Number
SRU8043-100YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8043-100YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8043-100YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-100Y
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 30mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU8043-100Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Series
Q @ Freq
27 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A