SRU2013-2R2Y
DigiKey Part Number
SRU2013-2R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU2013-2R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU2013-2R2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU2013-2R2Y
Description
FIXED IND 2.2UH 1.45A 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.45 A 120mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU2013-2R2Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
950mA