SRR7045-151M
DigiKey Part Number
118-SRR7045-151MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR7045-151MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR7045-151MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7045-151M
Description
FIXED IND 150UH 800MA 480 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 480mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7045-151M Models
DC Resistance (DCR)
480mOhm Max
Series
Q @ Freq
51 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
7MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA