SRR6603-4R7ML
DigiKey Part Number
118-SRR6603-4R7MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6603-4R7MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6603-4R7MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6603-4R7ML
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 60mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6603-4R7ML Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant
105MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
580mA