SRR6603-3R3ML
DigiKey Part Number
118-SRR6603-3R3MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6603-3R3MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6603-3R3MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6603-3R3ML
Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 55mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6603-3R3ML Models
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant
120MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA