SRR6028-151Y
DigiKey Part Number
SRR6028-151YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6028-151YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6028-151YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-151Y
Description
FIXED IND 150UH 500MA 680 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 680mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6028-151Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
680mOhm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
420mA