SRR1806-221M
DigiKey Part Number
118-SRR1806-221MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1806-221MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1806-221MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1806-221M
Description
FIXED IND 220UH 1A 510 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 510mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1806-221M Models
DC Resistance (DCR)
510mOhm
Series
Q @ Freq
29 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A