SRR1806-101M
DigiKey Part Number
118-SRR1806-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1806-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1806-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1806-101M
Description
FIXED IND 100UH 1.3A 270 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 270mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1806-101M Models
DC Resistance (DCR)
270mOhm
Series
Q @ Freq
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
4.6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A