SRR1208-331KL
DigiKey Part Number
118-SRR1208-331KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1208-331KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1208-331KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-331KL
Description
FIXED IND 330UH 850MA 650 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 650mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1208-331KL Models
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
1.8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.12A