SRR1208-120ML
DigiKey Part Number
SRR1208-120MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1208-120MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1208-120MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-120ML
Description
FIXED IND 12UH 4.8A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 25mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1208-120ML Models
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Q @ Freq
19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A