SRR1206-100ML
DigiKey Part Number
118-SRR1206-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1206-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1206-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-100ML
Description
FIXED IND 10UH 3.3A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1206-100ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
18MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.7A