SRR1205-100ML
DigiKey Part Number
118-SRR1205-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1205-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1205-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-100ML
Description
FIXED IND 10UH 3A 54 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 54mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1205-100ML Models
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6A