SRR0604-4R7ML
DigiKey Part Number
SRR0604-4R7MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0604-4R7MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0604-4R7MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0604-4R7ML
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 60mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR0604-4R7ML Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2.55A