SRR0603-6R8ML
DigiKey Part Number
SRR0603-6R8MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0603-6R8MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0603-6R8MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0603-6R8ML
Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 100 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 100mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR0603-6R8ML Models
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
32MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1.75A