SRR0603-4R7ML
DigiKey Part Number
SRR0603-4R7MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0603-4R7MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0603-4R7MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0603-4R7ML
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 70 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 70mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR0603-4R7ML Models
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A