SRR0603-150ML
DigiKey Part Number
SRR0603-150MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0603-150MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0603-150MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0603-150ML
Description
FIXED IND 15UH 900MA 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 180mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0603-150ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Q @ Freq
16 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A