SRR0603-100ML
DigiKey Part Number
118-SRR0603-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR0603-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR0603-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0603-100ML
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 120 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 120mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0603-100ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Q @ Freq
16 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A