SRP6540-3R3M
DigiKey Part Number
SRP6540-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6540-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6540-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6540-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 6.5A 23 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.5 A 23mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6540-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
23mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)