SRP6540-100M
DigiKey Part Number
SRP6540-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6540-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6540-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6540-100M
Description
FIXED IND 10UH 4A 78.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 78.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6540-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
78.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)