SRP6530A-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP6530A-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP6530A-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP6530A-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6530A-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 10A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 10 A 20mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6530A-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
14A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)