SRP3020TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP3020TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP3020TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP3020TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 75 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 75mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020TA-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)