SRP3020CC-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP3020CC-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020CC-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 200mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020CC-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
34MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)