SRN3015-4R7M
DigiKey Part Number
SRN3015-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN3015-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN3015-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 136 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 136mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3015-4R7M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
136mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
65MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A