SRF1306-101Y
DigiKey Part Number
118-SRF1306-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1306-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1306-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1306-101Y
Description
CMC 100UH 700MA 2LN 300 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 300 Ohms @ 1 MHz 700mA DCR 100mOhm
EDA/CAD Models
SRF1306-101Y Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.238" (6.05mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 1 MHz
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Inductance @ Frequency
100 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
700mA