SRF1280-680M
SRF1280-680M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-680M
DigiKey Part Number
SRF1280-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-680M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 272 µH Inductance - Connected in Series 68 µH Inductance - Connected in Parallel 123mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.44 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-680M Models
Category
Current Saturation - Parallel
4.44 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
2.22 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
123mOhm Max
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
469mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
68 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
272 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
2.44 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
1.22 A