SMLJ7.5CA
DigiKey Part Number
SMLJ7.5CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ7.5CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ7.5CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ7.5CA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Detailed Description
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ7.5CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V