SMF4L18A-Q is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
SOD-123FL
SMF4L18A-Q
DigiKey Part Number
118-SMF4L18A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF4L18A-Q
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V