SMCJ36CA
DigiKey Part Number
SMCJ36CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ36CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ36CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMCJ36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V