SMCJ250CA
DigiKey Part Number
SMCJ250CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ250CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ250CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ250CA
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
405V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ250CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
279V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V