SMBJ60CA
DigiKey Part Number
SMBJ60CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ60CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ60CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ60CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V