SMBJ60A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ60A-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ60A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ60A-Q
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A