SMBJ495CA
DigiKey Part Number
SMBJ495CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ495CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ495CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ495CA
Description
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
760V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ495CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
495V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
522V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V