SMBJ440A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.315
Datasheet
713V Clamp 900mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ440A
DigiKey Part Number
SMBJ440ABB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ440A
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ440A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
900mA
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
492V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V