SMBJ43CA
DigiKey Part Number
SMBJ43CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ43CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ43CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ43CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V