SMBJ400CA
DigiKey Part Number
SMBJ400CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ400CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ400CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ400CA
Description
TVS DIODE 400VWM 648VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
648V Clamp 900mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ400CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
900mA
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
400V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
447V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
648V