SMBJ350A
DigiKey Part Number
SMBJ350ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ350ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ350ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ350A
Description
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
567V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ350A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
391V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
567V