SMBJ250CA
DigiKey Part Number
118-SMBJ250CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ250CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ250CA
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
405V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ250CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
279V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V