SMBJ16CA
DigiKey Part Number
SMBJ16CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ16CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ16CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V