SMBJ13CA
DigiKey Part Number
SMBJ13CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ13CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ13CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ13CA
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ13CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V