SMBJ120CA
DigiKey Part Number
SMBJ120CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ120CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ120CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V