SMBJ10CA
DigiKey Part Number
SMBJ10CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ10CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ10CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ10CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V