SMA6J75A
DigiKey Part Number
118-SMA6J75ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J75A
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V