SMA6J70A
DigiKey Part Number
118-SMA6J70ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J70A
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V