SMA6J54A
DigiKey Part Number
118-SMA6J54ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V