SMA6J33A
DigiKey Part Number
118-SMA6J33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V