SDR6603-221M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 500
Datasheet
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 3.2Ohm Max Nonstandard
SDR6603-221M
DigiKey Part Number
118-SDR6603-221MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR6603-221MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR6603-221MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR6603-221M
Description
FIXED IND 220UH 200MA 3.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDR6603-221M Models
DC Resistance (DCR)
3.2Ohm Max
Series
Q @ Freq
33 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
5.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)
Current - Saturation (Isat)
220mA