SDR1806-100ML
DigiKey Part Number
118-SDR1806-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR1806-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR1806-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1806-100ML
Description
FIXED IND 10UH 5.3A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 25mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1806-100ML Models
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)
Current - Saturation (Isat)
10A