SDR1105-180ML
DigiKey Part Number
SDR1105-180ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1105-180ML
Description
FIXED IND 18UH 3.3A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 70mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1105-180ML Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)