SDR1006-680KL
DigiKey Part Number
SDR1006-680KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1006-680KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1006-680KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-680KL
Description
FIXED IND 68UH 1.1A 220 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 220mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-680KL Models
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
7MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2A